fbpx

ידועים בציבור - הורות משותפת

"התייחס אל אנשיך כאילו היו בניך האהובים, והם יבואו אחריך גם לעמוק שבעומקים״
סון טסו

תוכן עניינים

זכויות הוריות וזוגיות של ידועים בציבור

ידועים בציבור הם בני זוג שמקיימים משק בית משותף, חיים יחד ומנהלים חיי זוגיות ומשפחה, אך מבלי להינשא באופן רשמי.

מבחינת הפסיקה ישנם שני תנאים שצריכים להתקיים על מנת שבית המשפט יכיר בזוג בתור ידועים בציבור:

  1. ניהול משק בית משותף.
  2. הימצאות במערכת יחסים רומנטית.

מהו המעמד החוקי של ידועים בציבור?

המעמד של ידועים בציבור לא הוסדר עדיין בחקיקה הישראלית, אך מהפסיקה הרחבה שהתקבלה בנושא ניתן לראות כי המעמד והזכויות של ידועים בציבור זהים כמעט לגמרי לאלו של זוגות נשואים. למשל, בכל מה שקשור בנושא הכלכלי, כמו זכויות רכוש או פנסיה, ידועים בציבור יקבלו יחס זהה לזה שמקבלים זוגות שנישאו באופן רשמי, למעט קבלת נקודות זיכוי על בן או בת הזוג במס הכנסה.

האם מוסדות המדינה השונים מכירים במעמד של ידועים בציבור?

בוודאי. המוסד לביטוח לאומי, משרד השיכון ובתי המשפט מכירים במעמד של ידועים בציבור, והדבר מקנה להם את כל הזכויות של זוגות נשואים בכל הקשור בהתדיינות משפטית (למשל, דיון בדלתיים סגורות בענייני משפחה), זכויות בדיור, וההטבות למיניהן המוענקות על ידי הביטוח הלאומי.

האם מגורים משותפים הם תנאי להגדרת בני הזוג כידועים בציבור?

כיוון שאין חקיקה המגדירה באופן ברור מהם התנאים להגדרה של בני זוג כידועים בציבור, הרי שקיימת מידה מסוימת של גמישות בקביעה האם בני זוג הם ידועים בציבור בפועל. נכון שבעבר, בתי המשפט דרשו שבני הזוג יגורו תחת קורת גג אחת, ויקיימו משק בית משותף, כדי שיזכו במעמד זה.

אך כיום ההגדרה גמישה יותר, וגם זוגות שחיים בדירות נפרדות יכולים ליהנות ממעמד ידועים בציבור, בתנאי שהם מראים סממנים מובהקים של חיי זוגיות משותפים.

מהן זכויות הירושה של ידועים בציבור ושל ילדיהם המשותפים?

ידועים בציבור בעת פטירה זכאים לרשת זה את זה בדומה לזוגות נשואים, לרבות זכויות פנסיוניות, קופות גמל וקצבת שארים. זאת, כל עוד בני הזוג לא ערכו צוואה שאומרת אחרת. גם מעמדם של הילדים המשותפים של ידועים בציבור, וזכויותיהם בירושת הוריהם, זהים לאלה של ילדים לזוגות נשואים.

מהן הזכויות הרכושיות של ידועים בציבור בעת פרידה?

בתי המשפט פועלים לפי עקרון חזקת השיתוף לצורך הסדרת חלוקת הרכוש בין ידועים בציבור שמחליטים להיפרד. בעת פרידה, בית המשפט יבקש לבחון ראיות למאמץ הכלכלי המשותף שהשניים קיימו לאורך תקופת הזוגיות. על בסיס הראיות בית המשפט יפסוק האם היה שיתוף מלא ביניהם במאמץ הכלכלי, מה שיוביל לחלוקת רכוש שוויונית, או שמא השיתוף היה חלקי, ולכן גם סביר להניח שההחלטה תיטה לכיוון חלוקה לא שוויונית של הרכוש בעת הפרידה.

האם מעמד של ידועה בציבור מקנה לנשים זכות למזונות אישה?

לפי החוק, מעמד של ידועים בציבור אינו מחייב תשלום מזונות אישה במקרה של פרידה. יחד עם זאת, בית המשפט רשאי לפסוק מזונות זמניים, לתקופה סבירה, במטרה לסייע בשיקום הכלכלי שנדרש לעתים לאחר הפרידה, במיוחד בקרב זוגות שהזוגיות שלהם היתה מסורתית יותר מבחינת חלוקת התפקידים המגדרית.

הסכם ממון

למי נתונה ההחלטה על זמני השהות של ילדים של ידועים בציבור שנפרדו?

זמני השהות של הילדים אצל כל אחד מהוריהם במקרה של פרידה יכולים להיקבע ולהחתם בהסכמה מראש, במסגרת הסכם הורות משותפת שעורכים בתקופת הזוגיות עצמה. אם לא קיים הסכם כזה, ניתן לקבל החלטה בהסכמה לאחר הפרידה, ועדיף לעשות זאת בהליך גישור. לחילופין, אפשר להשאיר את ההכרעה בידי בית המשפט, שיפסוק בהתאם לעקרון טובת הילד, ממש כמו במקרה של ילדים שהוריהם נישאו באופן רשמי.

האם ילדים של ידועים בציבור זכאים למזונות לאחר פרידת הוריהם?

בוודאי. מזונות ילדים קשורים ברווחת הילדים ובכלכלתם, ולכן אין הבדל מבחינה זו בין זכויותיהם של ילדים לזוגות ידועים בציבור לבין אלו של זוגות נשואים, והדבר גם אינו קשור לחלוקת הרכוש. ההחלטה על מזונות תלויה בצרכי הילדים, בזמני השהות אצל כל אחד מההורים ובהכנסותיהם. ניתן להחליט על מזונות הילדים מראש באמצעות הסכם הורות משותפת, לעשות זאת בהסכמה לאחר הפרידה, או להשאיר את ההחלטה בידי בית המשפט.

מהן הסיבות לעריכת הסכם הורות משותפת בין ידועים בציבור?

הסכם הורות משותפת מסדיר את כל מה שקשור בגידול הילדים. ההסכם מאפשר לקבוע מראש מה יקרה אם וכאשר ההורים ייפרדו – מה יהיו זמני השהות? מי ישלם מזונות וכמה? איך יתקבלו החלטות בנוגע לחינוך, בריאות וכל נושא אחר הכרוך בגידולו של הילד? ככל שתשכילו לערוך הסכם מפורט יותר בשלב שבו היחסים עדיין טובים, וקל יהיה לכם הרבה יותר להגיע להבנות, כך תחסכו מעצמכם ריבים וסכסוכים עתידיים – הן בזוגיות עצמה ובעיקר במקרה של פרידה.

מדוע מומלץ לידועים בציבור לערוך גם הסכם ממון, בנוסף להסכם הורות משותפת?

כפי שהסכם הורות משותפת לידועים בציבור מסדיר את כל ענייני גידול הילדים, הסכם ממון מסדיר מראש את כל הנושאים הכלכליים והרכושיים, מסייע למנוע פגיעה כלכלית במי מבני הזוג או ילדיהם בעת פרידה, וצפוי לחסוך מאבקים ומחלוקות משפטיות קשות לאחריה.

דילוג לתוכן