fbpx

גירושין ופרידה

"האמיצים לא בורחים האמיצים בולעים את הפחד שלהם לפני שהוא בולע אותם"

סון טסו

בכל שנה נישאים בישראל כארבעים אלף זוגות, במקביל אליהם למעלה מ-10,000 זוגות מתגרשים. בחינה של שיעור הגירושין באוכלוסייה היהודית מראה כי כשליש מהזוגות שנישאו ימצאו עצמם בהליך גירושין. 

גם במקרים בהם ההליך נעשה בהסכמה ואף בגישור חובה על הצדדים לערוך הסכם גירושין, "צופה פני עתיד":  הסכם שנותן מענה לפירוק התא המשפחתי אך לא פחות חשוב: מאפשר להמשיך קיום אורח חיים ראוי לכל בני המשפחה.

הסכם גירושין יכלול התייחסות למזונות הילדים, למשמורת ולחלוקת הרכוש.

מירוץ הסמכויות בין הרבני לביהמ"ש לענייני משפחה

הקלישאה הרווחת כי לנשים נכון יותר לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה ולגברים עדיף לפנות לרבני לא  תמיד נכונה.

גבר שבגד לדוגמה ירצה להתרחק עד כמה שאפשר מביה"ד הרבני, בעיקר אם קיימות ראיות לבגידה, הליך של הגשת תביעת גירושין מטעמו יכול להיות טעות אקוטית.

וגם במקרים הפוכים בהם אישה מרוויחה שכר גבוה משמעותית מבעלה ובאיזון משאבים עליה להעביר סכומים משמעותיים לבעל יתכן ותביעת איזון משאבים יחד עם כתובה באם קיימת עילה לכך יכולה ליצור איזון נכון יותר עבור האישה.

לכן חשוב להתייעץ עם עו"ד עוד בטרם נקיטת הצעד הראשון, ברור כי אפילו בשאלה לאן מגישים בקשה ליישוב סכסוך יש השפעה אדירה על אסטרטגיית התיק וניהולו.

משמורת- רבים נוטים להתבלבל בין אפוטרופסות להסדרי משמורת או "חלוקת זמן הורי".

ההורים תמיד יהיו האפוטרופוסים של ילדיהם למעט מקרים קיצוניים של העדר כשרות או שאחד ההורים פשוט לא נמצא, נעלם, לא נוכח וכו'…

עיקרון "טובת הילד" הוא העיקרון המנחה את ביהמ"ש בבואו לבחון את סוגיית המשמורת. עיקרון זה מעגן בתוכו את טובת הילד זכויותיו, צרכיו, האינטרסים שלו, לצורך כך בעת מחלוקת בין הצדדים ביהמ"ש וגם בביה"ד ממנים מומחים שונים המסייעים להם לבדוק מהי טובת הילד. הערכאות בעיקר נעזרות בפקידי סעד, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, וכו' לצורך קבלת תסקיר. הערכאות נוטות לאמץ את המלצות התסקיר ולכן יש חשיבות רבה בהערכות נכונה לקראתו.

משמורת משותפת- ישנם מספר פרמטרים שיש לבחון בטרם המלצה למשמורת משותפת בין היתר קיימת חשיבות לתקשורת בין ההורים, קרבת מקום המגורים, טיפוח הקשר של הקטינים עם ההורה האחר, רצון הילדים (תלוי גיל כמובן) ואם ההורים מסוגלים לגלות גמישות והבנה לצורכי הילדים.

מזונות וחלוקת רכוש

מזונות וההלכה של העליון

ביולי 2018 עשו שבעת שופטי העליון היסטוריה כאשר ענו בחיוב על אחת השאלות החוקתיות הדרמטיות והמורכבות בסכסוכי גירושין: האם יש ליצור שיווין בנטל תשלום המזונות הילדים בין האב לאם? ההלכה החדשה שנפסקה על ידי ביהמ"ש העליון בע"מ 919/95 קבעה כי במשותפת על ילדים בני 6-15 כשבני הזוג משתכרים פחות או יותר שכר שווה ולילדים אין צרכים מיוחדים, שני ההורים חווים באופן שווה במזונות ילדיהם, זאת בניגוד לנהוג בדין העברי ולפסיקה ששררה קודם להלכה זו.

הלכה זו יצרה כאוס רב ופסיקה שאיננה אחידה בין בתי המשפט לענייני משפחה  וגם בין בתי הדין הרבניים.

רבים מההורים מבקשים לפתוח מחדש את הסדרי המשמורת והמזונות שנקבעו להם, וליישם את ההלכה התקדימית במקרה שלהם, אך גם פה לא תמיד ברור על פי הפסיקה מתי ניתן לפתוח מחדש ומהי בכלל הנוסחה לחישוב המזונות.

לאחר הלכת העליון ניתנו מספר פסקי דין, אחד מהם, פס"ד של ביהמ"ש המחוזי אף ציין כי לטעמו לא מדובר רק בגילאים 6-15 ואין לייחס המהפך במזונות רק לגביהם אלא לכל גיל . לטעמם של שופטי המחוזי הלכת העליון גם לא מוגבלת דווקא למקרי משמורת משותפת, אלא עיקרה נעוץ במקרים שונים שכל הכוונה היא להגיע ל"שיווין בנטל" שופטי המחוזי אף יצרו נוסחה מתמטית לחישוב אופן חלוקת המזונות בין ההורים בעידן ה"שיוויו בנטל". ושוב הפסיקה מאז רק הולכת ומסתבכת ונראה כי כיום יותר מתמיד קיים חוסר וודאות ועיקביות ולכן  יש לנהל הליך זה במקצועיות ובחוכמה.

איזן משאבים ופירוק שיתוף-

הסדר איזון המשאבים הוא הסדר הקובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג נשואים עם פקיעת נישואיהם.
הסדר איזון משאבים חל על פי חוק יחסי ממון  על זוגות שנשאו מ 1.1.1974, ועל זוגות שלא ערכו ביניהם הסכם ממון.

על פי איזון המשאבים על הנכסים הזכויות הצבירות של בני הזוג מיום נישואיהם עד "יום הקרע" מחולק שווה בשווה.

לצורך הערכת השווי בדרך כלל נעזרים ברואה חשבון או באקטואר.

משווי הנכסים של כל אחד מבני הזוג יש לנכות את סכום החובות המגיעים ממנו.

אם שווי נכסיו של בן זוג אחד עולה על שווי נכסי השני, חייב האחד להעביר לשני את מחצית ההפרש.

כך שבסופו של האיזון נכסי בני הזוג יחולקו בניהם באופן שווה (באמצעות חלוקת הנכסים עצמם או על ידי ביצוע תשלומי איזון), אלא אם התקיימו נסיבות מיוחדות המצדיקות לבצע חלוקת משאבים לא שיוויונית.

נכסים שאינם ברי איזון-

הסדר איזון המשאבים לא יחול על:

נכסים שהוסכם בין הצדדים בכתב, כי לא יהיו משותפים.

כספי גמלה המגיעים לאחד מבני הזוג מהמוסד לביטוח לאומי.

פיצוי כספי שנפסק או מגיע על פי חוק לאחד מבני הזוג בשל נזק גוף או מוות.

נכסים שאין בהם כוונת שיתוף כגון נכסים שהיו בבעלות מי מהצדדים לפני החתונה, נכס שהתקבל בירושה, נכס שהתקבל במתנה.

זכויות פנסיוניות-

במסגרת ההסכמות על חלוקת הרכוש, נדרשים בני הזוג לקבל החלטה בדבר הזכויות הפנסיוניות: כל אחד נשאר עם זכויותיו, איזון הזכויות במועד החתימה או חלוקת כספי הפנסיה במועד הפרישה. 

חשוב להבין על מה חותמים, כי לכל החלטה כזו יש משמעות כלכלית עצומה.

בשנת 2015, נכנס לתוקפו חוק המסדיר את אופן חלוקת הכספים הפנסיוניים, כך שכל אחד מבני הזוג זכאי לקבל את חלקו בחיסכון הפנסיוני, החל ממועד הגירושין. הגופים הפנסיוניים מקבלים העתק של ההסכם ומפרישים את הכספים לכל אחד מבני הזוג בנפרד, בחשבונות שונים.

"מועד הקרע"-

לעיתים יש חשיבות כלכלית להכרעה מהו מועד הקרע, מאחר והגדרת יום הקרע, ופער של תקופה יכול ליצור פער משמעותי בחלוק הרכוש ובחישוב איזון המשאבים.

בפסיקה הושם דגש על יום הגשת התביעות, ובעיקר על מועד הגשת הבקשה ליישוב סכסוך. (במקרי מחלוקת בודקים גם את תקופת ניהול משק הבית המשותף )

צרו קשר

השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

משרד עורכי דין וגישור

משרד עורכי הדין גלית צור הינו משרד בוטיק המתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי בסוגיות כגון מזונות, מאבקי משמורת, מחלוקות ממוניות, פירוק שיתוף בנכסים ועוד. הכל תוך הקפדה על כבוד הדדי בין הצדדים ודאגה לעתידם.

דילוג לתוכן