fbpx

הסכמי ממון

"כליל המעלות הוא לשבור את התנגדות האויב בלא מלחמה"
סון טסו

בישראל חוק יחסי ממון מגדיר את חלוקת הרכוש של בני הזוג בצורה שוויונית כך שלשני בני הזוג זכויות שוות על  כל הרכוש אשר נצבר במהלך חייהם המשותפים מיום הנישואין ועד לגירושין וזאת במסגרת מנגנון שנקבע בחוק בשם  "הסדר איזון משאבים" מנגנון זה מחייב כל  זוג נשוי אשר לא ערך הסכם ממון והגדיר במפורש אלו עקרונות יחולו לגביו.

מהו הסכם ממון?

  • הסכם ממון הוא חוזה המסדיר את יחסי הממון בין בני הזוג בכללותם – היינו הסדר כולל שמטרתו לצפות פני פקיעת הנישואין. 

  • הסכם אשר צופה פני עתיד ומגמתו להסדיר את יחסיהם הנמשכים של בני הזוג.

  • הסכם ממון לא נועד להחליף לחלוטין את תחולת דיני החוזים ודיני הקניין על בני הזוג.

  • הסכם ממון לא ממצה את אופי ההתקשרות בין בני הזוג ולא שולל קיומם של הסדרים אחרים ביניהם, הסדרים מכח דיני משפחה, הממשיכים לחייב את בני הזוג.

הסכם ממון להסדרת יחסי הממון בני הזוג יכול שיערך על ידם במקרים הבאים:

  • הסכם בין בני זוג שנכרת לפני הנישואין או בשעת עריכתם.

  • הסכם בין בני זוג שנכרת לקראת פקיעת הנישואין בדרך של גירושין והוא נעשה בדרך כלל בדרך של "הסכם גירושין".

  • הסכם הבא לשנות הסכם ממון קודם.

  • הסכם בין בני זוג במהלך נישואיהם.

קצת לפני החופה - הסכם טרום נישואין

הסכם "טרום נישואין" הוא למעשה הסכם יחסי ממון הוא מסמך משפטי שעורכים בני הזוג טרם חתונתם אותו ניתן לאשר בבית הדין הרבני, בפני רושם נישואין ברבנות, בבית המשפט לענייני משפחה או בפני נוטריון.

יודגש כי חשוב שתהא סמיכות זמנים בין מועד כריתת הסכם הממון לבין מועד הנישואין.

על מנת שהגדרת "בני זוג" בחוק יחסי ממון תחול על שני הצדדים.

כשאין תוכניות להינשא וחתונה לא נראית באופק, הצדדים להסכם שכזה לא יחשבו כ"בני זוג" כמשמעות מונח זה בחוק יחסי ממון, גם אם הם חיים כידועים בציבור, ואז אין לנוטריון סמכות לאמת ההסכם כחוק.

הסכם אשר אומת ללא סמכות חסר תוקף וניתן לטעון לבטלותו.

בני זוג שערכו הסכם ממון ביניהם לפני החתונה ואישרו אותו כדין ראוי שיאשרו אותו שוב לאחר נישואיהם.

הסכם ממון בין בני זוג נשואים

גם זוגות שכבר נשואים יכולים לערוך הסכמי ממון, תופעה שהפכה נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות בעיקר סביב העובדה כי גיל הנישואין רק עולה עם השנים, וזוגות מגיעים לקשר שכבר צברו ממון ורכוש.

עם זאת חשוב לדעת כי בניגוד לבני זוג טרם נישואיהם, להסכם ממון שנחתם בין בני זוג לאחר שנישאו, קבע המחוקק כי לא יהיה תוקף להסכם כזה אלא אם כן משתכנעת ערכאה שיפוטית דווקא שההסכם נעשה מתוך רצון חופשי, ללא לחץ, וששני הצדדים הבינו בדיוק במה מדובר, ומהן התוצאות האפשריות של חתימתם על אותו הסכם.

החשיבות בעריכת הסכם ממון מפורט ומדויק שכולל בתוכו את כל הסוגיות הרלוונטיות וצופות פני עתיד בין בני זוג הינו חשובה ביותר ניסוח שכזה ימנע קונפליקטים יקרים וכואבים בעתיד. ויצמצם באופן ניכר את האפשרות לטעון לבטלות הסכם שכזה.

לכן כשאנחנו יושבים עם זוגות לתשאול לקראת הכנת הסכם שכזה, אנו שמים דגש ומשקיעים עבודה רבה ויסודית בבירור הרקע והירידה לפרטי פרטים בחיי הזוג ובהגשמת רצונם.

הסכם ממון בין ידועים בציבור

נהוג לחשוב שהסכם ממון מיועד בעיקר לבני זוג המתכננים להינשא, אך למעשה הסכם הממון חיוני גם לבני זוג ידועים בציבור, כאשר ההסכם שומר על הזכויות הכלכליות של כל צד בהסכם במקרה של פרידה.

ידועים בציבור הם בהרבה מקרים בזוגיות בפרק ב' של החיים שלהם ויש להם ילדים ואף נכדים. אם כן, ישנה חשיבות כלכלית משמעותית במקרה של פרידה ועל כן הסכם ממון בין ידועים בציבור חשוב על מנת לשמור על הכוח הכלכלי של כל צד בזוגיות כאשר כל אחד מגיע עם הרכוש והכסף שחסך במהלך חייו.

משרד עורכי דין גלית צור מציע – ייעוץ וניסוח הסכם ממון

הסכם ממון הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מבחינה כלכלית עבור בני זוג נשואים או בני זוג ידועים בציבור. ההסכם מפרט בתוכו את חלוקת הכסף, הרכוש והנכסים במקרה והזוג מגיע לפרידה. זוגות רבים פונים לעורך דין לענייני משפחה על מנת לנסח הסכם ממון מוסכם עבור שני הצדדים ולחתום עליו.

אנו מעניקים שירות ללקוחות רבים מכל הארץ המעוניינים לשמור על האינטרסים הכלכליים שלהם בקשר הזוגי שלהם. לתיאום פגישה עם עו"ד, מלאו את הפרטים שלכם בטופס הרישום או התקשרו אלינו ישירות.

דילוג לתוכן