fbpx

מהי ההגדרה של הפרעת אישיות נרקיסיסטית?

תוכן עניינים

נהוג לראות בהפרעת אישיות נרקיסיסטית כהקצנה של מצבי רוח וצרכים שונים המאפיינים גם אנשים נורמטיביים. חשבו למשל על הצורך בהכרה ובתשומת לב, או הנטייה לחוש חרדה במצבי נטישה, והצורך בשליטה ובתחושת ביטחון. כל אלו הם דברים שכל אדם יכול לחוש במצבים שונים (מה שמכונה אישיות נרקיסיסטית בריאה), אך אצל האדם שסובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית הם יוקצנו במדה זו או אחרת.

מהו ההבדל בין גבר או אישה נרקיסיסטים לבין מי שאינם סובלים מהפרעת אישיות נרקיסיסטית?

חשוב להבין שמדובר ברצף, שנע בין אישיות נרקיסיסטית בריאה ועד לאישיות נרקיסיסטית פתולוגית. בקצה הבריא נמצא אדם שאוהב את עצמו, מקדם את עצמו וקשוב לעצמו. בקצה הפתולוגי נמצא מי שסובל מהפרעת אישיות קשה. הגבול בין טיפוח עצמי לבין נרקיסיזם עובר במקום בו אדם הופך ל"עיוור" וחסר מודעות לאנשים אחרים מלבדו. או, במלים אחרות, הגבול בין אישיות נרקיסיסטית בריאה לאישיות פתולוגית עובר במקום שבו אדם שפועל ״למען עצמו״ מתחלף באדם שפועל ״למען עצמו בלבד״.

מדוע נוצרת הפרעת אישיות נרקיסיסטית?

הורים אוהבים מלמדים את ילדיהם להאמין בעצמם, לאהוב את מי שהם ולטפח את עצמם, במטרה שיגדלו וידעו לחיות בטוב הן עם עצמם והן עם אחרים. כאשר התהליך החינוכי משתבש, הילד נותר לעתים מקובע במצב הראשוני של ״רק אני״, נוצרת אצלו אטימות רגשית לצרכים ולרצונות של אחרים ותחושה שלגיטימי לנצל אותם. זוהי קרקע פורייה להתפתחות של הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

מהם המאפיינים הבולטים של הנרקיסיסט?

אחד המאפיינים הבולטים של הפרעה אישיות נרקיסיסטית הוא תחושת עליונות מול אחרים, מתוך תפיסה שהאחר נחות, אינו מבין מה טוב לו והוא זקוק לניהולו ולשליטתו של הנרקיסיסט. הנרקיסיסט לוקה בחשיבות עצמית מוגזמת, בשחצנות ובגרנדיוזיות, ונוטה לעיסוק אובססיבי בשלמות ובהצלחה. הוא מאמין בכל לבו שהוא ייחודי ומיוחד, שהוא ורק הוא מבין הכל, יודע הכל, חכם, יפה, צודק וכן הלאה. הוא אף מרגיש שהוא נמצא בשליחות שנועדה לתקן אחרים, אשר לתפיסתו הם פגומים, והכל חייב להתנהל בדרכו בלבד.

בצורה פרדוקסלית, כל אלה הופכים את הגבר או האישה הנרקיסיסטים לפגיעים יותר.

מדוע הפרעת אישיות נרקיסיסטית הופכת את הלוקה בה לפגיע יותר?

הנרקיסיסט מחפש באופן תמידי אחר הכרה והערצה ומצפה ליחס מועדף. לכן, הוא גם חווה כל ביקורת כהטלת ספק מהותית בו ולכן הודף אותה במהירות ובאגרסיביות, במיוחד כאשר המבקר הוא אדם קרוב.

באילו מקרים הפרעת אישיות נרקיסיסטית גורמת לפגיעה באנשים אחרים?

נרקיסיסטים מגלים לעתים קרובות יותר מאנשים אחרים חוסר מודעות רגשית לאחרים, היעדר אמפתיה והבנה לצרכיהם, תחושת קנאות קיצונית ואף נטייה לנצל את סביבתם הקרובה, מתוך הרגשה שזה מגיע להם.

כיצד נראים החיים בצידו של אדם נרקיסיסט?

לנרקיסיסט אין את הכלים הבסיסיים הנחוצים לניהול מערכות יחסים, כמו היכולת להכרה, להכלה, לכיבוד גבולות, להדדיות וכדומה. מי שמצוי בזוגיות עם נרקיסיסט, יחווה תסכול עז במיוחד לאור חוסר המודעות הרגשית של הנרקיסיסט ובשל העובדה שהוא כמעט לעולם לא יבין שהבעיה טמונה בו. נוצרת תחושה של מעין דו-שיח של חרשים.

מהו סוד הקסם של זוגיות עם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית?

מבחינת הנרקיסיסט, החיים הם סרט שהוא מביים, המבוסס על אידיאליזציה של המציאות. בן/בת הזוג הם עבורו שחקנים בסרט, המתנהל ברוחו של הבמאי. הסרט מתחיל לרב בהפקה גרנדיוזית, שמהווה מלכודת דבש. הנרקיסיסט מעצב את הסט באופן מאוד קורץ, הוא מפיק מחוות אהבה מוגזמות, שולח הודעות שממיסות את הלב, מעניק מתנות מושקעות וים של אהבה. הוא עושה כל מה שנדרש כדי לגרום לקורבן להאמין שמצא את אהבת חייו ושאסור לו לוותר עליה. אדם כזה נדמה כבעל ביטחון עצמי גבוה וכריזמתי במיוחד.

מה גורם לבן הזוג הנרקיסיסט "להפוך את עורו"?

הביטחון העצמי הגבוה לכאורה של הנרקיסיסט הוא מדומה. בפועל, הוא סובל מחוסר ביטחון קיצוני, שגורם לכך שהוא זקוק כל הזמן לחיזוקים ותובע אותם מהקרובים ביותר. ואז, מהר מאוד, המסירות הרבה של בן או בת הזוג הנרקיסיסט הופכת לשליטה מסוכנת, מעיקה, אובססיבית והרסנית, והשתלטנות הולכת ונעשית מורגשת יותר ויותר. הנרקיסיסט הופך לדמות הדומיננטית בכל שיחה, יציאה ומפגש עם חברים או משפחה, והוא מבקש לשלוט בהם ובבן או בת הזוג בכל דרך.

מהי התעללות נרקיסיסטית בזוגיות?

גבר נרקיסיסט או אשה נרקיסיסטית יפגע בבן או בת הזוג בדרכים שונות, יקטין אותם, יאשים אותם בכל מה שקורה, ויעשה הכל על מנת להדוף את מי שלא תהיה מוכנה להיכנע לשליטתו.  אחד הכלים המרכזיים של הנרקיסיסט בהשתלטותו על האחר הוא מניפולציות רגשיות, באמצעותן הוא יגרום לקורבנו להרגיש שהוא זה שאינו בריא בנפשו, שהוא זה שערכיו או התנהגותו לקויים, ושהוא אשם בכל מה שאינו תקין בחייו ובזוגיות שלהם.

כיצד גזלייטינג קשור להתעללות נרקיסיסטית בזוגיות?

על מנת לשלוט בבת הזוג ולגרום לה לחוש אשמה, הנרקיסיסט מוכן לעוות, לשקר, לשבש עובדות, ולהשתמש בגזלייטינג, עד שתחושת הביטחון של הקורבן ותפיסת המציאות שלו מתערערים לגמרי, והוא מוצא את עצמו מקבל על עצמו את כל האשמה, מתנצל ללא הרף וחי בתחושה מתמידה שלא משנה מה יעשה הוא יטעה והוא שיהרוס את היחסים.

האם ישנם אנשים שמועדים יותר מאחרים לפול קורבן להתעללות בזוגיות עם נרקיסיסט?

בני או בנות זוג שבאופן אישי הם סבלניים, אמפתיים וטובי לב, הם אלה שעל פי רב ייכנסו למערכת זוגית ויהפכו להיות קורבנות הנרקיסיסט. בני זוג כאלה מסוגלים להעניק לנרקיסיסט את תחושת ההכרה והחשיבות העצמית יותר מאחרים, ומערכת היחסים עם האדם הנרקיסיסט מעניקה להם תחושת יכולת וחשיבות, לפני שהם מבינים שנלכדו במערכת יחסים מתעללת ומסוכנת.

הכותבת היא עו״ד, מגשרת, מאסטר ב NLP ומתמחה בפתרון משברים ותהליכי פרידה זוגיים מורכבים.

דילוג לתוכן