fbpx

מזונות אישה על פי בית הדין הרבני

תוכן עניינים

מהם מזונות אשה?

מזונות אשה הם סכום כסף שמוטל על גבר לשלם לאשתו בעקבות פרידתם ועד למתן גט. על פי הדין העברי, ובהתאם לחוק בישראל, אשה זכאית לתבוע תשלום מזונות אשה כל עוד בני הזוג נשואים, וכל עוד הליך הגירושין ממשיך להתנהל. עם מתן הגט, הכולל גם את הסדר חלוקת הרכוש, מסתיים תשלום המזונות (בניגוד למזונות ילדים שממשיכים להיות משולמים).

האם ניתן לתבוע מזונות אשה רטרואקטיבית?

אין אפשרות לתבוע מזונות באופן רטרואקטיבי על התקופה שלפני הגשת התביעה.

מה מטרתם של מזונות אשה?

מזונות אשה נועדו לאפשר לאשה לקיים רמת חיים זהה לזו שקיימה בזמן שבני הזוג ניהלו משק בית משותף, וכל עוד לא נערכה חלוקת הרכוש ביניהם. העקרון במשפט העברי אף קובע שאשה זכאית לקיים את אותה רמת חיים שהורגלה בה בעת שחיה ביחד עם בעלה, גם אם לפני הנישואין רמת החיים שלה היתה נמוכה יותר.

מה ההבדל בין מזונות אשה למזונות ילדים?

בניגוד למזונות ילדים, שנועדו לכסות צרכים בסיסיים של הילדים, מזונות אשה מכסים את כל ההוצאות שהיא הורגלה להוציא בתקופת החיים המשותפים, כולל מותרות, כמו חופשות, מסעדות יוקרה או רכישת מותגים. וכך, אם היא רגילה לנסוע במונית לכל מקום, או לצאת לחופשה בחו״ל פעמיים בשנה, או לשתות רק יין צרפתי שהתיישן בחביות עץ אלון, זוהי רמת החיים שהמזונות צריכים לאפשר לה, כל עוד לא נתן לה בעלה גט.

כיצד נקבע גובה הסכום שמשולם כמזונות אשה?

עקרונית, גובה המזונות נקבע לפי העיקרון של שמירה על רמת החיים בתקופת החיים המשותפת. כלומר, אם תקציב משק הבית היה בגובה של 20,000 שקל בחודש, זה יהיה גובה מזונות האשה. אם, לעומת זאת, התקציב הגיע ל-50,000 שקל, זה יהיה הסכום שישלם הבעל לאשתו כמזונות.

עם זאת, בית הדין הרבני לוקח בחשבון גם את גובה הכנסתו הנוכחית של הבעל, והכלל המנחה הוא שפוסקים לאשה מזונות ״כפי ממונו״. כלומר, אם הכנסתו הנוכחית נמוכה ואינה מאפשרת לו לשלם את מלוא תקציב משק הבית כפי שהיה לפני הפרידה, בית הדין יתחשב בכך ויפחית את גובה המזונות. אך אם הכנסתו גבוהה יותר, בית הדין יחייב אותו בתשלום מזונות ״לפי עושרו״.

האם ניתן לשלול מזונות מאשה הנמצאת בהליך גירושין בבית הדין הרבני?

ככלל, זכאותה של אשה לקבל מזונות מעוגנת היטב בהלכה היהודית. ואולם, ישנם מקרים מסוימים בהם ההלכה קובעת שניתן לשלול ממנה את המזונות. וכך, אם האשה גרמה לגירושין משום שבגדה בבעל עם גבר אחר, או סירבה לקיים עמו יחסי מין לאורך זמן, היא עלולה להפסיד את זכותה למזונות.

האם בית הדין הרבני נוטה לקבל בקשות לשלילת מזונות אשה?

כאן המקום לומר שלא כל טענה של גבר כלפי אשתו מתקבלת באופן אוטומטי בבית הדין, גם אם לכאורה מדובר בנסיבות המצדיקות זאת. ניקח, למשל, מקרה שבו הבעל טען שאשתו סירבה לקיים עמו יחסי מין. בית הדין יכול לקבוע כי על פי התרשמותו היתה לכך סיבה מוצדקת, וכי הסירוב נבע מבעיה בריאותית, הקשורה לגילה של האשה, או מהתנהגות הבעל. ואז, אין עלה לביטול מזונות אשה.

בנוסף, על פי פסיקת בית הדין הרבני, גם הסכמה נלהבת של האשה להליך הגירושין אינה עילה לשלול ממנה את המזונות. לפי בית הדין, לאשה יש את הזכות לשמור על כבודה ולא להתחנן בפני בעלה שלא יעזוב אותה.

האם אשה שמפרנסת את עצמה מעבודה זכאית למזונות אשה?

כאשר אשה עובדת ומרוויחה סכום שיכול לאפשר לה לשמור על רמת החיים שהיא רגילה אליה, בית הדין נוהג לבטל את חובת המזונות. ואולם, אם גובה ההכנסה שלה אינו מספיק לשם כך, יחויב הבעל בסכום מזונות שישלים את הפער. יתר על כן, כאשר מדובר בבעל שהכנסותיו הן גבוהות מאוד, מה שבית הדין מכנה ׳בעל עשיר׳, עבודתה של האשה אינה פוטרת אותו באופן אוטומטי מתשלום מזונות מלא.

באילו מקרים עבודתה של אשה עשויה שלא לפטור את בעלה מחובת מזונות אשה?

דוגמה לכך נוכל למצוא במקרה שהגיע לדיון בבית הדין הרבני רק לאחרונה. במקרה המדובר, האשה עבדה במשרד שבעלה ניהל, פוטרה מעבודתה ותבעה מזונות אשה. בעלה התנגד לדרישה וטען שהיא יכולה לפרנס את עצמה, ואולם בית הדין קבע שלא רק שהוא זה שפיטר אותה, אלא שהמשכורת שלה אפילו לא היתה קרובה לכסות את תקציב משק הבית, שכן הכנסת הבעל היתה גבוהה באופן משמעותי מאוד משלה.

הסכם גירושין
דילוג לתוכן