fbpx

נרקיסיזם בגירושין – איך לזהות את הסוס הטרויאני ולהימנע ממלכודת

גירושין הוא תהליך מאתגר ויכול להיות קשה עוד יותר כאשר מתמודדים מול בן זוג נרקיסיסטי. לכן חשוב לדעת כיצד ניתן לזהות את סימני הנרקיסיזם, להבין את השלכותיו על תרחיש גירושין, ולספק אסטרטגיות יעילות לנווט בין המורכבויות. נתעמק בהרכבו הפסיכולוגי של נרקיסיסט וכיצד הוא בא לידי ביטוי  במהלך הגירושים, קבלו את הכלים הכי חשובים איך לזהות את 'הסוס הטרויאני' ולהימנע מליפול למלכודת הנרקסיזם.

1. 'מראה, מראה על הקיר': זיהוי הנרקיסיסט בחייך

נרקיסיזם היא הפרעת אישיות שיכולה לזרוע הרס במערכות יחסים, במיוחד במהלך גירושין. חשוב לזהות את הסימנים והדפוסים של התנהגות נרקיסיסטית כדי להגן על עצמך ולהימנע מליפול במלכודת הנרקסיסט. אחד המאפיינים המרכזיים של נרקיסיסט: אובססיביות לגבי האחר וראית טובת עצמם בלבד עד כדי עיוורון עצמי לחולשות או לבעיות אצלם. הטיפוס הנרקיסיסט כל הזמן מחפש הערצה ותשומת לב, תוך התעלמות מתעלמים מהצרכים והרגשות של אחרים.

דגל אדום נוסף הוא חוסר האמפתיה שלהם. הם פשוט לא רואים את האחר, ובטוחים שהם המושיע או הגואל של הצד השני. לעתים קרובות הם מניפולטיביים ומשתמשים בקסם האישי הכובש שלהם וביכול הוורבלית המפותחת האפיינת אותם, כדי לתמרן ולשלוט בסובבים אותם. הם יכולים להיות מקסימים וכריזמטיים להפליא, מה שמקל על המשיכה לתוך רשת ההונאה שלהם. עם זאת, חשוב לזכור שמאחורי הקסם שלהם מסתתרת אנוכיות עמוקה וחוסר דאגה לזולת ברמה קיצונית.

גם לנרקיסיסטים יש צורך חזק בשליטה. הם ישקיעו מאמצים רבים כדי לשמור על הכוח והדומיננטיות במערכת יחסים, ולעתים קרובות יפנו למניפולציות עד כדי שיגרמו לצד השני לקורבן לפקפק בשיקול דעתו גז-לייטינג. גז-לייטינג היא טקטיקה שבה הנרקיסיסט מעוות את האמת וגורם לקורבן לפקפק במציאות שלו. הם יעוותו מצבים כדי להפוך את עצמם לקורבן ולגרום לך לפקפק בשפיות שלך. או לגרום לקורבן לחוש שכל בעיה במערכת היחסים היא בגללו וחלילה לא בגלל התנהגותו או מעשיו של הנרקסיסט. דבר שללא ספק פוגע מאוד בהערכה העצמית של הקורבן.

2. 'עד הגירושין אנחנו נפרדים': איך נרקיסיזם מתפתח במהלך הגירושים

גירושין יכולים להיות תהליך רגשי ומלחיץ ביותר עבור כל אחד מהמעורבים, אך כאשר נרקיסיזם נמצא בתמונה, ההליך מגיע לרמות קושי מורכבות ואתגר גבוהות בהרבה. ההבנה כיצד נרקיסיזם מתנהל ומנהל הליך גירושין היא המפתח לניווט בין האתגרים שעלולים להתעורר ולצלוח אותם לא רק בהמלחה משפטית, אלא גם בשפיות הנפש והחוסן הרגיש והנפשי של הקורבן.

חשוב לדעת כי לרב נרקיסיסטים ניאבקו כאשר  יחושו דחייה או כישלון. הרעיון שבן הזוג עוזב אותם יכול להוות מכה קשה לאגו שלהם, ולעורר אצלם מגוון של רגשות עזים ותגובות קיצוניות. הם עשויים להגיב בכעס, במרירות או אפילו בנקמה. חשוב להיות מוכנים לתגובות אלו ולנקוט מראש צעדים כדי להגן על עצמך מבחינה משפטית ורגשית.

שנית, זוכרים שציינו שנרקיסיסטים חייבים לחוש שהם בשליטה ושהכח אצלם? במהלך הליכי גירושין, הם עשויים להשתמש בטקטיקות שונות כדי לשמור על אותה שליטה במצב. הם עשויים לנסות לתמרן את הקורבן, להפיץ עליו מידע כוזב לפגוע בשמו הטוב בפני ילדיו, משפחתו, חבריו, מקום עבודתו, וכל דרך יצירתית שרק תעלה בראשם ובדימיונם המפותח. הם עלולים לצייר את עצמם כקורבן. הם עשויים לנסות לשלוט בתוצאות הסדר הגירושין, תוך שימוש בתהליך כאמצעי להפעיל דומיננטיות ולהעניש את בן זוגם.על ידי הפחדות איומים : 'אתה לא תראה את הילדים לעולם', 'את תשארי זרוקה ברחוב מי בכלל ירצה אותך …' או שליטה על דרך ההליך: "אני מוכן רק מגשר בכל דרך אחרת לא משתף פעולה- תתפוצצי" כשידוע כמובן שסיכוי הצלחה של הליך גישור עם נרקסיסט שואף לאפס…

לבסוף, נרקיסיסטים לרוב לא לוקחים אחריות על מעשיהם. הם עלולים לסרב להכיר בתפקידם בהתמוטטות הקשר ואף להאשים את בן הזוג בכל מה שהשתבש. זה יכול להפוך את המשא ומתן על הרכוש המשותף  על כספים ועל ילדים או את הדיונים בהליך הגירושין למאתגרים להפליא, מכיוון שהם עלולים לסרב לשתף פעולה או להתפשר ואלופים למשוך הליכים תהליכים וכך להשאיר את הקורבן תלוי וצמוד אליהם לעוד זמן .

3. 'הסוס הטרויאני': הטקטיקות של נרקיסיסט בגירושין – האם אתה נופל בפח?

כאשר מתמודדים עם נרקיסיסט במהלך גירושין, חיוני להיות מודע לטקטיקות שלהם ולא ליפור בפח. ניתן לדמות את הטקטיקות הללו לסוס הטרויאני, לכאורה הן לא מאוד מסוכנות או קיצוניות על פני השטח אך מסתירות אג'נדה מרושעת. להלן מספר טקטיקות נפוצות שכדאי להיזהר מהן:

  • 1. גזלייטינג:
    גזלייטינג היא טכניקה מניפולטיבית המשמשת לרוב נרקיסיסטים כדי לגרום לקורבנותיהם לפקפק במציאות שלהם. הם עלולים לעוות את האמת, להכחיש הצהרות קודמות או לבטל את הרגשות והחוויות שלך. זה יכול להיות מאוד מבלבל ויכול לגרום לך לפקפק בשפיות שלך. או גרוע מכך לגרום לסביבתך להטיל ספק במעשים ובאמירות שלך ובכלל בכשירותך ההורית/התפקודית . לכן חשוב מאוד לסמוך על האינסטינקטים שלך ולחפש תמיכה מחברים, משפחה או אנשי מקצוע מהימנים שיכולים לעזור לך להישאר מקורקע ואף לעשות הכנות מתאימות עוד הרבה לפני שיוצאים החוצה למאבק המשפטי מול הנרקסיסט.
  • 2. לשחק את הקורבן:
    נרקיסיסטים הם אלופים בלשחק את קלף הקורבן. הם עשויים להציג את עצמם כצד התמים שנגרם לו עוול, ולצבור אהדה ותמיכה מאחרים. טקטיקה זו משמשת כדי לתמרן את הנרטיב ולהשיג יתרון בהליכי הגירושין. חשוב לאסוף ראיות ולתעד מקרים של התנהגותם המניפולטיבית כדי לנטרל את מעשה הקורבן.
  • 3. מניפולציה פיננסית:
    נרקיסיסטים עשויים להשתמש במניפולציה פיננסית כאמצעי שליטה במהלך גירושים. הם עשויים להסתיר נכסים, להגזים בחובות או לסרב לספק מידע פיננסי מדויק. דבר העלול להקשות על הקורבן להגיע לפשרה הוגנת. חיוני לעבוד עם יועץ פיננסי, חוקר כלכלי  ועורך דין מיומנים שיוכלו לסייע בגילוי כל נכס נסתר ולהבטיח חלוקה הוגנת של הרכוש והכספים.

 

4. 'מגן וחרב': אסטרטגיות לנווט דרך גירושים נרקיסיסטיים

ניווט דרך גירושים נרקיסיסטיים דורש שילוב של אסטרטגיות הגנתיות ואסרטיביות. הנה כמה דרכים להגן על עצמך ולשמור על שפיותך:

בראש ובראשונה, קבעו גבולות ברורים ויציבים מולם. הגדרת גבולות כאלה עשוי להיות כרוך בהגבלת התקשורת מולם רק לעניינים הכרחיים בלבד והימנעות מעיסוק בטקטיקות המניפולטיביות שלהם. זכור, יש לך את הזכות ואת היכולת  לתעדף את הרווחה הרגשית שלך ולהגן על עצמך מפני פגיעה נוספת.

שנית, לתעד הכל. שמור תיעוד של כל האינטראקציות, כולל מיילים, הודעות טקסט וכל מקרים של מניפולציות או שימוש לרעה. תיעוד זה יכול לשמש ראיה בבית המשפט או מול הרווחה ולעזור לנטרל את כל הנרטיבים הכוזבים שבן הזוג לשעבר שלך ינסה ליצור. כמו כן, חשוב להתייעץ עם עורך הדין שלך באופן קבוע ולשתף בכל מידע או חששות רלוונטיים.

בנוסף, חפש תמיכה מאנשי מקצוע ואנשים מהימנים. עורך דין מנוסה יכול לעזור לך לנווט את האתגרים הרגשיים של גירושין מנרקיסיסט ולספק הדרכה על מנגנוני התמודדות.

לסיכום, התמודדות עם בן זוג נרקיסיסטי במהלך גירושין יכולה להיות משימה לא קלה. עם זאת, על ידי זיהוי הסימנים, הבנת הטקטיקה שלהם ויישום אסטרטגיות יעילות, ניתן לנווט דרך הנתיב המאתגר הזה. חשוב לזכור שאתה לא לבד בזה, ופנייה לעזרה מקצועית היא תמיד צעד חשוב. שמור על רווחתך בראש סדר העדיפויות ועמוד על שלך. זכרו, גירושין הם לא רק סוף, אלא גם התחלה חדשה.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

דילוג לתוכן