fbpx

נרקיסיזם בזוגיות

קופים מעופפים – כיצד נרקיסיזם מתבטא בזוגיות?

זוגיות עם אדם נרקיסיסט היא שדה מערכה של מניפולציות, שנועדו לבסס את תחושת השליטה של הנרקיסיסט. יחסים כאלה מאופיינים בניצול, חוסר אמפתיה ועיוורון כלפי בן/בת הזוג, ומגיעים לעתים תכופות עד לכדי התעללות נפשית ואלימות כלכלית.

למרות זאת, בגלל שמאפיינים אלו אינם קונקרטיים כמו אלימות פיסית, ומשום שהם נוטים להיות חמקמקים יותר, קשה לזהות את הפגיעה עד שהיא מגיעה לשלבים המתקדמים שלה.

מהן התסמינים של נרקיסיזם בזוגיות?

אפשר להצביע על כמה תסמינים חוזרים בזוגיות עם נרקיסיסט או נרקיסיסטית:

  1. הזוגיות מתחילה כמו באגדות – הנרקיסיסט משקיע בה את כל מרצו וקסמו, מחמיא בלי הרף, מעריץ, מרעיף מחוות רומנטיות ומחזר בלהיטות. אף שהתנהגות כזו יכולה להתפרש כהתאהבות סוחפת, היא תופיע לרב מוקדם מכפי שראוי, כשהקשר עוד מאוד ראשוני ושטחי וההיכרות דלה.
  2. הנרקיסיסט עסוק מאוד בעצמו – וכך יהיה גם בתוך הזוגיות. הוא ידבר על עצמו ולא יתעניין כמעט בבן/בת הזוג. הנרקיסיסט יסרב פעמים רבות להשתתף גם בעול הטיפול בבית ובילדים.
  3. חוסר אמפתיה – מאפיין מרכזי בנרקיסיזם הוא חוסר היכולת להביע אמפתיה כלפי אחרים וזה יתבטא בזוגיות, כמובן. בן הזוג הנרקיסיסט לא יבטא אכפתיות כלפי מה שעובר על בן/בת הזוג האחרים וישתעמם כשהם ידברו על רגשותיהם.
  4. הנרקיסיסט זקוק לחיזוקים חיוביים – הוא יקדיש מרץ רב לגרוף מחמאות, ייפגע בקלות כשלא יקבל אותן ויאשים אחרים בחסרונותיו ובכשלונותיו. חלק מהחיזוק העצמי יכול לכלול קנייה של חפצים יקרים ודרישה בלתי פוסקת לפרגן להם על כך. לעומת זאת, הנרקיסיסט יסרב בדרך כלל לבן/בת הזוג כשזה ירצה לרכוש מוצרים יקרים או להביא חיית מחמד הביתה.
  5. פגיעה בחברויות אחרות – הנרקיסיסט אינו מטפח קשרי חברות משמעותיים ובהדרגה ינסה לבודד את בן/בת הזוג מהמעגלים החברתיים שלהם בטענות שונות.
  6. הנרקיסיסט יהיה מאוד ביקורתי – והביקורת שלו תמיד תקטין את בן/בת הזוג. יהיה לו מה לומר על כל דבר שבן/בת הזוג יעשו – על איך שהם מתלבשים, מה הם אוכלים, עם מי הם נפגשים, מה מצחיק אותם ואיזה ספר הם קוראים. בהדרגה, הוא יפגע בדימוי העצמי של בן/בת הזוג כדי לשמור על יחסי כוח בינו לבינם.
  7. גזלייטינג – הנרקיסיסט יחתור תחת תפיסת המציאות של בן/בת הזוג באופן שיטת וכך יגרום להם לתהות תדיר אם הם חושבים בהיגיון, לחוש מתוחים תמידית ולהתנצל על כל דבר שעשו או לא עשו.
  8. הנרקיסיסט תמיד צודק – ולכן בלתי אפשרי להתווכח איתו. הדיון עם נרקיסיסט תמיד ייראה כמו שיחה בין אדם שבטוח שהוא מחזיק באמת המוחלטת לבין מי שטועה, ולא כשיחה בין שתי דעות מנוגדות.

מהו "נוהל קופים מעופפים (או "מכשפות רעות") המופעל על ידי בני זוג נרקיסיסטים?

המונח ׳קופים המעופפים׳ לקוח מתוך הסיפור על הקוסם מארץ עוץ. הקופים היו השליחים של המכשפה הרעה מהמערב, שיצאו לתקוף את דורותי וחבריה בהוראתה. בהקשר של זוגיות עם אדם נרקיסיסט, הכוונה היא לכל השליחים שהוא מגייס לפעול בשמו כדי לדבר אל ליבו של בן או בת הזוג או כדי לפגוע בהם.

׳נוהל קופים מעופפים׳ יופעל, למשל, כאשר קורבנו של הנרקיסיסט יחליט לעזוב אותו. אז, יגייס הנרקיסיסט את כל מי שרק יוכל, ישכנע אותם שדווקא בן או בת הזוג הם מי שזקוקים לעזרה דחופה או שהם מאבדים את שפיותם, וישלח אותם לדבר על לבם של בן או בת הזוג לחזור הביתה ולזוגיות.

מהן ההשלכות של זוגיות עם נרקיסיסט על בן או בת הזוג האחרים?

החיים המשותפים עם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית שאינו מודע לכך ואינו מטפל בעצמו הם שדה קרב שבו יש קורבן ומקרבן. הקורבן חווה התעללות שיטתית, שמערערת את תפיסת המציאות שלו וגורמת לו לעתים קרובות לחוש שאיבד את שיקול דעתו ההגיוני, והוא מתקשה לקבל אף את ההחלטות הקטנות ביותר.

נוסף על כך, על הקורבן נכפה לעסוק במערכת היחסים ללא הרף, לחשוש מתגובותיו של בן זוגו, לחוש חוסר אונים ואף להתדרדר לדיכאון ולפתח כאבים ומחלות פיסיים כתוצאה מרמת המתח הבלתי נסבלת שהוא חווה לאורך זמן.

במקרים רבים, קורבן הזוגיות נותר ללא מערכת תמיכה משפחתית או חברתית, אינו מאמין ביכולותיו ובכישרונותיו וסובל מתחושה קשה של חוסר מוצא.

למה קשה להיפרד מנרקיסיסט?

נרקיסיסט ניזון מתחושת השליטה על בן/בת זוגו. כשבן/בת הזוג מחליטים להיפרד, שלטונו המוחלט בקשר מתערער. בשלב הראשון, כאמור, הנרקיסיסט יהיה שוב האדם המקסים שהיה בתחילת הקשר – יבטיח הבטחות, יחזר, יחמיא ויפרגן. הוא יעשה כל שביכולתו ״לרכך״ את בן/בת הזוג ולרכוש את אמונם מחדש.

לחילופין, הוא יכול להיות עוד יותר מניפולטיבי מהרגיל ולהפעיל את ׳נוהל קופים מעופפים׳.

אך כשכל השיטות הללו לא עובדות, הוא עלול להתפרץ, לאיים, להשפיל ולהפחיד.

איך להיפרד נכון, וכיצד עורכת דין יכולה לסייע בהתמודדות עם נרקיסיסט ובתהליך הפרידה?

עורכת דין שיש לה ניסיון בליווי בני זוג של נרקיסיסטים, יודעת לצפות מראש את כל סדרת התגובות של הנרקיסיסט, ומכיוון שהיא אינה נתונה לשליטתו, היא תוכל להיות קול ההיגיון ומערך התמיכה המקצועי שבן או בת הזוג זקוקים להם בהליך הפרידה המורכב.

פרידה מנרקיסיסט דורשת עמידה במסעות השכנועים והאיומים שלו, בלחץ המשפחתי והחברתי שהוא מגייס לצדו ובחששות של בן/בת הזוג שאולי הוא צודק. לכן, חשוב לגייס גם תמיכה נפשית מקצועית, בנוסף לתמיכה המשפטית.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

דילוג לתוכן