fbpx

איך להתמודד עם נרקיסיסט?

תוכן עניינים

כמו באגדה העתיקה על נרקיס שהסתכל על השתקפותו במים והתאהב בה, כך רוצה גם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית להתנהל מול בבואתו, המשתקפת מתוך הקשר שלו עם האחר – בן או בת הזוג. אך אז נוצר מלכוד – הנרקיסיסט מחפש באחר את עצמו, הנערץ והמושלם. אלו הדרישות שלו מעצמו, שעמן הוא לא מצליח להתמודד, ולכן מתעל אותן אל האחר. ואם המראה שמשתקף מתוך הקשר אינו כזה, כלומר אינו הדמות המושלמת שלו עצמו, שמתוקף היותה כזו חייבים להעריץ אותה, להסכים עמה בכל דבר ולפעול על פי דרישותיה, הוא מתאכזב.

מהי התעללות נרקיסיסטית בזוגיות?

האכזבה מובילה פעמים רבות להתעללות בבן או בת הזוג. מבחינת הנרקיסיסט, המקור לתחושת האכזבה היא בן/בת הזוג שלא עמדו בציפיות, והוא יעשה כל שביכולתו כדי לתקן תחושה זו. אחד הכלים המרכזיים שאדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית מפעיל על בת או בן הזוג שלו הן מניפולציות רגשיות שונות. גבר נרקיסיסט, למשל, ישקיע משאבים רבים כדי לגרום לבת הזוג שלו להרגיש שהיא זו שאינה בריאה בנפשה, והיא זו שערכיה או התנהגותה לקויים, ושהיא האשמה בכל מה שאינו תקין בחייה ובזוגיות שלהם.

כיצד גזלייטינג מקבל ביטוי בזוגיות עם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית?

בן או בת זוג נרקיסיסטים מוכנים לעוות, לשקר ולשבש עובדות, ולהשתמש בגזלייטינג, עד שתחושת הביטחון של הקורבן שלהם ותפיסת המציאות שלו מתערערים לגמרי. הקורבן מוצא את עצמו מקבל על עצמו את כל האשמה, מתנצל ללא הרף וחי בתחושה מתמדת שלא משנה מה הוא יעשה, הוא תמיד יטעה ויהיה אחראי להרס היחסים.

מהן דרכי ההתמודדות עם אדם בעל אישיות נרקיסיסטית?

הנרקיסיסט הסמוי לרב יסרב לטפל בעצמו, וגם אם ילך לטיפול הוא לא יתמיד בו, מאחר שהוא בטוח באמת ובתמים שהבעיות אינן אצלו. לכן, פרידה היא דרך ההתמודדות המומלצת, במיוחד כאשר התנהגות הנרקיסיסט הופכת להתעללות. הפרידה מאדם נרקיסיסט אינה פשוטה גם היא וכדאי להערך אליה ולתכנן אותה היטב.

מדוע קשה להיפרד מנרקיסיסט?

כמו שמערכת היחסים עם אדם שסובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית הופכת לסבוכה וקשה מנשוא, כך גם הפרידה לא תהיה קלה. מבחינת הנרקיסיסט, הקשר לא נגמר עד שהוא קובע שהוא נגמר, ולכן, כשהוא מרגיש שהקורבן שלו רוצה להפסיק את הקשר ולעזוב, הוא מגיב באחת משתי דרכים קיצוניות:

  1. או שהוא ייבהל, ויחזור מיד לשלב הראשון של הקשר, שבו הוא הרעיף על בן/בת הזוג אהבה באופן קיצוני.
  2. או, שהוא יפעיל מכבש לחצים אדיר כדי למנוע את הפרידה בכל אמצעי.

אילו לחצים עלול נרקיסיסט להפעיל על בן או בת זוג המבקשים להיפרד?

אדם בעל אישיות נרקיסיסטית יגייס את כל הסביבה שלו ושל בת או בן הזוג, כולל ילדים, משפחה קרובה וחברים, על מנת שישכנעו את הקורבן להישאר בקשר. לעתים בצורה ישירה ולעתים בצורה עקיפה. גבר נרקיסיסט, למשל, עשוי לאיים על אשתו שהוא ירושש אותה בתהליך הגירושין, כך שהיא תהיה זרוקה ברחוב, ואז כולם יגלו איזו אמא גרועה היא לילדיהם. אשה נרקיסיסטית תאיים באופן דומה שהיא תספר איזה אבא עלוב הוא, שהיא תדווח במקום העבודה שלו איזה אדם נורא הוא.

איך בכל זאת אפשר להיפרד מאדם נרקיסיסט?

הדרך היחידה לעזוב אדם נרקיסיסט היא כמו שעוזבים כת – עם הרבה אומץ, הרבה כוחות והכי חשוב – לא לעשות זאת לבד. בשלב הראשון, כאשר מחליטים לסיים את הקשר, צריך להציב גבולות ברורים ועקביים, לנתק מגע ולהימנע מתקשורת עם בן הזוג שנפרדים ממנו. במקביל, חשוב לחזק מערכות יחסים אחרות ולבנות מחדש את היכולת לתת אמון באחרים. מומלץ מאוד לקבל ליווי נפשי מקצועי שיסייע לקורבן להאמין בעצמו בחזרה, להיות פחות ביקורתי כלפי עצמו ולהעצים את החוסן הפנימי שלו.

מה מומלץ לעשות בעת גירושין מגבר נרקיסיסט?

כאשר הפרידה הזוגית כוללת הליך גירושין, חשוב מאוד לגייס אנשי מקצוע רציניים ומנוסים שילוו את כל התהליך, תוך חיזוק הקורבן והגנה על זכויותיו.

מה אסור לעשות כשמתמודדים עם בן או בת זוג נרקיסיסטים?

הדבר היחיד שאסור לעשות הוא לנסות לשנות את הנרקיסיסט. אם תמשיכו להאמין שאתם אלו שתצליחו לשנות אותו, לא תוכלו לצאת מתוך הקשר ותישארו בתוך המלכוד שהוא יצר ובמערכת יחסים מתעללת.

הכותבת היא עו״ד, מגשרת, מאסטר ב NLP ומתמחה בפתרון משברים ותהליכי פרידה זוגיים מורכבים.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

עורך דין גירושין גלית צור
עורך דין גירושין גלית צור

עורך דין גירושין גלית צור, בעלת משרד עורכי דין לענייני משפחה, בוגרת משפטים LLB. מאסטר ב-NLP (ניהול תהליכי חשיבה), מגשרת מוסמכת עם התמחות ייחודית בגישור משפחתי מטעם לשכת עורכי הדין. גלית מתמחה בניהול תיקי גירושין מורכבים, קונפליקטים משפחתיים רגישים, סכסוכי ירושה וטיפול עדין ואישי.

דילוג לתוכן